Τη Δευτέρα 22/4/2024, μια ομάδα από την Υπηρεσία Καταπολέμησης των Ναρκωτικών επισκέφθηκε το σχολείο μας με στόχο να ενημερώσει τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς για θέματα που σχετίζονται με τον κίνδυνο των ναρκωτικών. Η εξάπλωση των ναρκωτικών αποτελεί ένα από τα μεγαλύτερα προβλήματα της σύγχρονης κοινωνίας. Παρά τις προσπάθειες όλων μας η κατάσταση επιδεινώνεται ραγδαία.

Οι ειδικοί συμφωνούν ότι η καλύτερη προσέγγιση για το πρόβλημα είναι η πρόληψη, η οποία περιλαμβάνει τη σωστή ενημέρωση για τις επιπτώσεις των ναρκωτικών. Έτσι οι αρμόδιοι μας παρουσίασαν το θέμα και συζήτησαν με τους μαθητές για τα διάφορα είδη ναρκωτικών και τις επιπτώσεις τους στον άνθρωπο. Χρησιμοποιώντας ποικίλο υλικό συνοδευόμενο από φωτογραφίες και βίντεο, κατάφεραν να κρατήσουν το ενδιαφέρον των μαθητών αμείωτο.

Κατηγορίες: Δράσεις