Στις 2 Φεβρουαρίου επισκέφτηκε το ΓΕΛ Αφάντου η κα. Μαρία Καΐσερλη, σύμβουλος επαγγελματικού προσανατολισμού, για να ενημερώσει τους μαθητές της Γ’ Λυκείου σε θέματα που αφορούν στις σχολές του μηχανογραφικού τους, κατά κατεύθυνση.

Οι πληροφορίες που έδωσε η κα. Μαρία Καΐσερλη ήταν πολύ χρήσιμες και οι μαθητές παρακολούθησαν τη σύμβουλο με μεγάλη προσοχή και έλαβαν ενημέρωση για τις επαγγελματικές προοπτικές που έχουν οι σχολές στην αγορά εργασίας. Επίσης, ενημερώθηκαν και για τις επαγγελματικές δυνατότητες που δίνουν οι σχολές ΣΑΝΕΚ , καθώς πολλοί μαθητές δεν ενδιαφέρονταν για πανεπιστημιακή κατάρτιση.

Οι απορίες των μαθητών που ήταν αρκετές , έδωσαν τη δυνατότητα στη σύμβουλο να τους κατατοπίσει ακόμα περισσότερο κυρίως για την αγορά εργασίας της Ρόδου.

Η ενημέρωση θα επαναληφθεί διαμέσου τηλεδιάσκεψης, για τους μαθητές της Α’ και Β’ Λυκείου.

Οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας ευχαριστούμε την κα Καΐσερλη για την ενημέρωση της και για το ενδιαφέρον που έδειξε για την επίλυση των αποριών των μαθητών μας!

Κατηγορίες: Δράσεις