Την Τετάρτη 20 Μαρτίου πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας η θεωρητική εκπαίδευση των μαθητών του τμήματος Β3, στις πρώτες βοήθειες από τον φορέα Kids Save Lives, Τα παιδιά και η υπεύθυνη εκπαιδευτικός κα. Γιαρίκα Αθηνά, ενημερώθηκαν για τα βήματα αντιμετώπισης πνιγμού και πνιγμονής καθώς επίσης, και για τις βασικές δεξιότητες που απαιτούνται για την καρδιο-αναπνευστική αναζωογόνηση.

Επιπλέον, παρακολούθησαν αληθινά περιστατικά έκτακτης ανάγκης και τη διαδικασία επιτυχούς διαχείρισής τους από εθελοντές, ενημερώθηκαν για τα τριψήφια νούμερα που καλούμε για την παροχή βοήθειας και για τις πρωτοβουλίες που απαιτούνται για την αγορά φορητού απινιδωτή στο χώρο του σχολείου.

Τέλος, οι μαθητές εκπαιδεύτηκαν στην αντιμετώπιση ενός τροχαίου ατυχήματος μέχρι να έρθει το ΕΚΑΒ.

Οι μαθητές παρακολούθησαν με ενδιαφέρον την ενημέρωση και ευαισθητοποιήθηκαν σχετικά με τον εθελοντισμό στον τομέα της παροχής πρώτων βοηθειών.

Στις 27/3/2024 θα ακολουθήσει ο δεύτερος κύκλος εκπαίδευσης, με πρακτική άσκηση στα όσα έμαθαν στην ιδιωτική κλινική EUROMEDICA.

Κατηγορίες: Δράσεις