Στις 27/5/21 το τμήμα Α3 του Λυκείου μας πραγματοποίησε διαδικτυακό εργαστήριο σε συνεργασία με την εκπαιδευτική πλατφόρμα edushorts και τον εμψυχωτή Αθανάσιο Τσάπελη.

Μετά από ένα παιχνίδι γνωριμίας και ένα αστείο παιχνίδι δημιουργικής γραφής με τίτλο «Μια μέρα στο σχολείο», συζητήσαμε πώς μπορεί να νιώθει ένας απομονωμένος από το σχολείο μαθητής. Παρακολουθήσαμε μια ταινία μικρού μήκους για τον Joseph, ένα μαθητή Λυκείου στην Αμερική, που μόλις έχει επιστρέψει από αποβολή και βιώνει ξανά την απόρριψη ακόμα και από εκπαιδευτικούς. Στο τέλος της ταινίας τα παιδιά ζωντάνεψαν με τα λόγια και τις σκέψεις τους τον χαρακτήρα του ήρωα, διαπιστώνοντας και επιβεβαιώνοντας ότι όλοι οι άνθρωποι αποκαλύπτουν ελάχιστα στοιχεία της προσωπικότητάς τους και γι’ αυτό δεν πρέπει ποτέ κανένας να κρίνει τον άλλο.