Το συνέδριο έλαβε χώρα στη Ρόδο υπό την αιγίδα της Ευρωπαϊκής Επιτροπής στις 17-18 Μαΐου 2022. Τρεις μαθητές του σχολείου μας, ο Παπαγιάννης Γιώργος, η Χαρίζι Μελίνα και η Χασκάι Γκρισέλντα, με συνοδούς τον διευθυντή του σχολείου κ. Θωμίδη Βενέτιο και τις  καθηγήτριες κ. Ανθούλας Χριστίνα και την κ. Βασίλογλου Ασπασία, παρακολούθησαν  τις εισηγήσεις του συνεδρίου και στη συνέχεια συμμετείχαν, αφού χωρίστηκαν σε ομάδες εργασίας, σε δράση σχετική με την εξέταση πιθανών εναλλακτικών πηγών ενέργειας, σε ένα ενδεχόμενο αιφνίδιας εξάντλησης των ορυκτών καυσίμων. Είχαν την ευκαιρία να ανταλλάξουν απόψεις με άλλα μέλη του συνεδρίου από διαφορετικές Ευρωπαϊκές χώρες και από διαφορετικούς επαγγελματικούς χώρους και εν τέλει παρουσίασαν τις προτάσεις τους στην ολομέλεια.

Η όλη διαδικασία αποτέλεσε μια εποικοδομητική εμπειρία για τους μαθητές, καθώς για πρώτη φόρα συμμετείχαν ενεργά σε ένα ευρωπαϊκό συνέδριο που ασχολήθηκε με την καθαρή ενέργεια, ένα τόσο σημαντικό θέμα για την εποχή μας. Η συμμετοχή του σχολείου σε τέτοιου είδους εκδηλώσεις είναι ζωτικής σημασίας καθώς οι μαθητές ενημερώνονται, προβληματίζονται και ευαισθητοποιούνται για θέματα φλέγοντα  για το μέλλον της ανθρωπότητας.